Сестра Камил Н. Джонсън, общ президент на Обществото за взаимопомощ на Църквата на Исус Христос на светиите от последните дни, говори пред Европейския парламент на 4 март 2024 г. в Брюксел, обръщайки се към събралите се представители на организации на гражданското общество, църкви и защитници на религиозната свобода. Тя говори на тема „Даване на повече възможности на жените по отношение на тяхната свобода на религия или вярвания“ и споделя лични преживявания и прозрения за това как вярващите жени могат да допринасят за едно по-равностойно и приветстващо общество.
Домакин на събитието беше г-ца Анжа Хага, член на Европейския парламент, в сътрудничество с Офиса по европейски и международни въпроси на Църквата в Брюксел. Презентациите разгледаха различни перспективи относно свободата на религия и вярвания и включиха две панелни дискусии, на които бяха споделени лични истории. Събитието съвпадна с международния ден на жената, който се отбелязва на 8-ми март всяка година, и на който се обръща специално внимание на постиженията и трудностите на жените по целия свят.
- Sister-Johnson-Europe-01
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
- SisterJohnson-Europe
1 / 2 |
Сестра Джонсън започна своето обръщение, като заяви каква уникална роля имат жените в обществото, в естествената си роля на ръководители, на учители, на носещи изцеление възпитатели и на миротворци. Ако свободата на религията или на вярванията не бъде защитавана, жените не могат да изпълняват изцяло тази роля.
„Социолози са доказали, че в зависимост от степента, в която правителствата ограничават религиозната свобода, социалните конфликти се увеличават. Подобни конфликти и последващото насилие винаги нараняват най-уязвимите, в това число жени и деца. Те дестабилизират икономики и домакинства. Тези конфликти увеличават неравенството, включително и неравенството между половете. Те възпрепятстват жените от това да използват вродените си дарове с цел създаването на мир“ – каза тя.
Тя сподели, че ако от жените се очаква да изпълняват своите уникални роли в създаването на мир, те самите трябва да бъдат вдъхновявани, подхранвани, изцелявани, да им се дават възможности и да бъдат учени за своя божествен потенциал. Жените „трябва да могат да живеят съгласно своите най-възвишени стремежи и ценности, и да се събират, споделят и организират с цел взаимна подкрепа. Това, разбира се, бива осигурявано от непоклатимата свобода на религия и вярвания – уверението към жени, мъже и деца, че те могат да водят целенасочен морален начин на живот, с взаимната подкрепа на други вярващи, докато позволяват същото това достойнство на своите съседи“ – добави тя.
Първата панелна дискусия се съсредоточи върху устойчивостта на жените по света и техните истории, свързани със стремежа им към свобода на религия и вярвания. Говорителите включиха Рашел Баяни, представляваща бахайската международна общност, Хелене Фишър, застъпник за свободата на пола и религиозната свобода, и Анастасия Хартман, представител на Open Doors International.
Втората панелна дискусия се съсредоточи върху представянето на стратегии и решения за насърчаване на правата на жените в контекста на свободата религия или вярвания. Каролин Нандшин, президент на Неправителствения комитет за положението на жените в Женева, сподели прозрения относно приноса на организацията на гражданското общество в рамките на Организацията на обединените нации. Сюзън Кър, старши съветник по въпроси с религиозната свобода от Бюрото за демократични институции и права на човека към ОССЕ, сподели колко важен е компонентът на сигурността при упражняване на нечия религиозна свобода.
Франческо Ди Лило, директор на Офиса по европейски и международни въпроси на Църквата в Брюксел, който изпълняваше ролята на модератор по време на дискусията, изрази надежда, че „това събитие ще доведе до допълнителен диалог и сътрудничество сред религиозните и политически ръководители, както и сред гражданското общество, за да може религиозната свобода на жени и деца по света да бъде насърчавана и защитавана“.
Домакинът на събитието, г-ца Анжа Хага, сподели в заключение, че „ако желаем мир, трябва да отстояваме свободата на религията. И трябва да се борим за религиозната свобода на жените. Именно така се установява мир по света“.
Денят завърши с вечеря, на която жени-посланици и ръководители от организации на гражданското общество продължиха диалога, свързан с перспективите на религиозната свобода и как това основно право може да води до по-равностойни общества.
Сестра Джонсън се срещна и с членове на Църквата в Брюксел, по време на специално духовно послание за жени. По-късно тя взе участие в събрание с мисионери на Църквата, които служат в мисия Белгия Нидерландия. Това събрание се проведе в новата сграда за събрания на Църквата в град Бреда, Нидерландия.